- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníJak v zahradě bojovat proti chřůstkům

Jak v zahradě bojovat proti chřůstkům

Chroustky letní a zejména jejich larvy jsou trnem v oku mnoha zahrádkářů. Víte, jak tohoto nepříjemného škůdce rozeznáte od jeho příbuzného chroustu obyčejného a jak proti němu můžete úspěšně bojovat? Čtěte dál.
Chroust letní je o něco menší než jeho blízký příbuzný chroust obyčejný. Dospělý chroust dorůstá délky 14 až 20 mm, jeho tělo je žlutohnědé a velmi chlupaté. Na světle hnědých krovkách má tři výrazné rýhy. Rojí se ve druhé polovině června a v červenci ve večerních hodinách v korunách stromů.

Samičky kladou vajíčka do kypré půdy a přibližně za měsíc se vylíhnou larvy, jejichž vývoj trvá asi tři roky. Dospělí jedinci škodí zejména na ovocných stromech, kde požírají listy. Larvy, které jsou dlouhé 25 až 30 mm, zase při přemnožení poškozují kořeny jahod a trávníku, který vadne. Tělo larev je bílé a nohy s hlavou kaštanově hnědé.

Proti invazi chroustů se můžete bránit různě. Důležité je, abyste měli na zahradě vytvořeny podmínky pro jeho přirozené predátory, jako je jež, ptáci či bystrušky. Rostliny zalévejte pouze tam, kde je potřeba, protože samičky rády kladou vajíčka do vlhké půdy.

Ovocné stromy – řezat či ohýbat?
V době silných náletů chroustku letního zakryjte rostliny sítěmi proti hmyzu. Účinné je také časté kypření půdy. Pro boj s larvami chrústika se osvědčilo použití dravých háďátek (Heterorhabditis bacteriophora).

Aby byl váš trávník pro chrustika co nejméně lákavý a jeho citlivé kořínky chráněny před nenasytnými larvami, měli byste o něj pravidelně pečovat (sekat, přihnojovat). Tak zabezpečíte jeho hustotu, která samičkám ztěžuje přístup k půdě.

Jakmile spatříte první larvy, začněte intenzivně a důkladně obdělávat půdu. S pesticidy opatrně, abyste si nezničili užitečné mikroorganismy žijící v půdě.


Tip redakce: Pečujte o svou zahradu a ona Vám to vrátí.


zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek