- Komerční sdělení -finance
DomůNovinySamosběr jahod vrcholí a třešní začíná. Komu se nelení, tomu se zelení...

Samosběr jahod vrcholí a třešní začíná. Komu se nelení, tomu se zelení a dokáže hezky ušetřit

Jahody rovnou z plantáže a třešně přímo ze sadu za nižší ceny než na regálech supermarketů nebo na tržištích. Plody je však třeba si natrhat vlastníma rukama. Takové jahody pak stojí v rámci tvz. samosběru 3 eura za kilogram, ba někde io 30 centů méně. Například v Tekově vyjdou jen na 2,70 eura, ale zato jsou i po 3,30 eura jako v okolí Bratislavy. Jak je vidět i samosběr odráží kupní sílu toho či onoho regionu Slovenska.

Samosběr není slovenský vynález, roky ho praktikují na rodinných farmách v západní Evropě i USA a Kanadě. Jednou ranou ovocnáři jím zabijí dvě mouchy, nemusí se starat o sběrače, ani o odbyt. Pravda, na druhé straně jsou s tím spojena i jistá rizika, pošlapané záhony a je třeba se postarat o dozběr ovoce po neprofesionálních sběračích.

Lidé, jak si všímá Marián Varga, prezident Unie ovocinářů Slovenska, si vybírají nejkrásnější plody ao menší, byť sladší jahody ze třetí až páté vlny zrání nemají velký zájem. Samosběr vrcholí právě teď začátkem června, kdy jsou plody největší a nejrychleji přibývají do košíků sběračů.

Vlčan chce zjistit, kolik slovenských potravin prodávají řetězce
Na Slovensku je celkem třicet jahodovišť, většina z nich se koncentruje na jihozápadě země, kam se mohou lidé v těchto dnech vydat na jahody. Téměř všichni pěstitelé mají vlastní webové stránky, kde informují o prodeji. Nedávno dokonce vznikl specializovaný portál www.lokalnytrh.sk, který upozorňuje na celou škálu plodin nabízených v samosběru. Informací je tedy relativně dostatek i recenzí na toho či onoho pěstitele.

Dražší o 10 až 15 procent. Co takhle snížit DPH?
Co lidi nejvíce zajímá? Zcela jistě cena a kvalita jahod. V sousedním Maďarsku jsou jahody v samosběru o něco levnější. Šéf ovocinářské unie Marián Varga to vysvětluje tím, že maďarští pěstitelé jdou na doraz při snižování nákladů. Na Slovensku se vysazují na plantáže bezvirózní sazenice z Itálie a Nizozemska. Nejsou zrovna nejlevnější, co se promítá do ceny jahod. Jsou však kvalitnější, protože jsou zdravější, než když se jahody pokud v Maďarsku vícenásobně rozmnožují z mateřských plantáží. Je to důležitá poznámka, jednoduše cena a kvalita spolu souvisí.

Oproti loňsku jsou jahody dražší v rozmezí o 10 až 15 procent. Ve vyšší ceně se promítají zvýšené náklady na hnojiva, postřiky a pohonné látky. Zatímco po jiné roky se na jahodoviště začátkem června tlačily doslova tisíce lidí hladových po prvním čerstvém domácím ovoci, letos jakoby poptávka byla o něco mírnější. „Zdá se, že na lidi doléhá ekonomická krize a pozorněji počítají všechny výdaje na potraviny,“ zhodnotil chování spotřebitelů Marián Varga.

Na jahodové plantáži rodinné farmy Agro-Gombár v Bardoňově (okres Nové Zámky) na margo návštěvnosti ovocnáři podotkli, že lidi mají tak akorát. „Před pandemií byla situace, kdy na plantáž v sobotu dorazilo i 500 lidí, a to už bylo opravdu na pokraji sil jak všechno zmanažovat. Teď máme i dvě elektronické kasy a protože jahody jsou opravdu krásné, zákazníci odcházejí spokojeni,“ zhodnotil Ivan Gombár. Říká, že příští dva víkendy budou patřit rodinám s dětmi.

Foto: Jozef Sedlák
Knoflíkovi loni jahodovisko rozšířili o jeden hektar na současných 4,5 hektaru. Celé je pod závlahou, přes kterou dávkují na miligram přesně i výživu, což je vidět na kvalitě plodů. Na margo ceny farmář podotkl, že kvalitní čerstvé ovoce by mělo být zvýhodněno nižší DPH. Namísto 20 procent, by jahodám svědčilo 5 procent. „Myslím, že by to povzbudilo k rozšíření pěstování ovoce a nejen jahod na Slovensku,“ řekl Gombár.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek