- Komerční sdělení -finance
DomůPro ŽenyKouříte? Neškodíte jen sobě, ale výrazně i životnímu prostředí!

Kouříte? Neškodíte jen sobě, ale výrazně i životnímu prostředí!

Kouření škodí také životnímu prostředí, při odvykání mohou pomoci poradny.

Kouření škodí zdraví, ale také životnímu prostředí. Je spojeno také se značnou sociální a ekonomickou zátěží. Připomněl to Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR. Při odvykání mohou podle něj pomoci také poradny zdraví.

Kouření zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění dýchacích cest, rakoviny, diabetu či hypertenze. Úřad zdůraznil, že škodlivě ovlivňuje i životní prostředí. „Nejde jen o ohromující objem odpadu v podobě nedopalků. Pěstování tabáku vyžaduje intenzivní využívání omezených kapacit půdy a vody a zároveň uvolňuje škodlivé chemikálie do vodních toků,“ doplnil.

Přibližně 85 procent kuřáků trpí podle ÚVZ silnou závislostí na nikotinu. „Může trvat i několik měsíců či let, než se jí kuřák úplně zbaví,“ přiblížil. Při odvykání je podle něj důležité vyhýbat se spouštěčům, povídat si s blízkými či najít osobní důvod, pro který chce člověk přestat kouřit.

Pomoci mohou i poradny na odvykání kouření, které jsou zřízeny u vybraných regionálních úřadů veřejného zdravotnictví. Na pomoc při odvykání úřad také zřídil linku pomoci. O možnosti poradenství se veřejnost může informovat na čísle 0908 222 722 každý pracovní den v časech od 8:00 do 15:00. \“Od začátku působení linky poskytli odborní pracovníci úřadů veřejného zdravotnictví pomoc téměř 6012 volajícím,\“ dodal.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek