- Komerční sdělení -finance
DomůNovinyUkrajina si žádá těžké zbraně, Britové jim dodají dalekonosné

Ukrajina si žádá těžké zbraně, Britové jim dodají dalekonosné

Ukrajina žádá trvalý přísun těžkých zbraní. Po USA i Británie dodá Kyjevu raketomety schopné střílet až na vzdálenost 80 km. Vladimir Putin varoval Západ před dodávkami dalekonosných zbraní.

Generální prokurátorka Ukrajiny Iryna Venediktovová (vpravo) a americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková se dívají na zničenou obytnou budovu během útoků v Borodjánce na předměstí Kyjeva 4. června 2022.
Nejdůležitější události
Invaze ruských vojsk pokračuje již 103. den
Ukrajina chce těžké zbraně, slíbilo je několik zemí

6:50 Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov zrušil svou pondělní návštěvu Srbska poté, co okolní země uzavřely svůj vzdušný prostor pro letadlo, kterým měl přiletět do Bělehradu.

6:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v neděli vyrazil na frontovou linii na východě země, navštívil také obléhané město Lysyčansk a nedaleký Soledar. Řekl to ve svém nočním videoprojevu. Podle prezidentské kanceláře Zelenskyj na místě bojovníkům předal vyznamenání a dary.

Ukrajinská média v neděli informovala, že Zelenskyj teprve podruhé od začátku ruské invaze opustil Kyjevskou oblast a vydal se na východ Ukrajiny. Nejprve zamířil do Záporožské oblasti, později navštívil i místa bojů na donbaské frontě.

\“Jsem hrdý na všechny, se kterými jsem se setkal, na všechny, se kterými jsem si potřásl rukou … a vyjádřil jsem jim svou podporu,\“ řekl Zelenskyj.

Lysyčansk leží v Luhanské oblasti a Ukrajinci o něj svádějí tuhé boje s ruskými jednotkami, stejně jako o nedaleký Severodoneck. Soledar v Doněcké oblasti leží blízko důležité cesty, která vede ze Severodoněcku na jihozápad směrem na Doněck.

5:40 Británie dodá Ukrajině raketomety s dostřelem až 80 kilometrů, které mají pomoci v boji proti ruským silám na východě země. Oznámil to dnes britský ministr obrany Ben Wallace. Ministerstvo z taktických důvodů neupřesnilo, kolik salvových raketometů M270 a příslušné munice pošle. Oznámilo však, že ukrajinští vojáci se budou učit raketomety obsluhovat v Británii.

Zprávy o tom, že Londýn dodávku samohybných raketometů americké výroby na Ukrajinu chystá, se objevily už minulý týden. Teprve nyní je ale ministr obrany potvrdil.

„Tyto vysoce účinné salvové raketomety umožní našim ukrajinským přátelům lepší obranu před brutální dělostřeleckou palbou, kterou Putinovy ​​jednotky nevybíravě ničí města,“ uvedl Wallace.

Ruský prezident Vladimir Putin varoval Západ před dodávkou dalekonosných zbraní a uvedl, že Rusko může zaútočit i na cíle, které dříve neostřelovalo.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek