- Komerční sdělení -finance
DomůNovinyRakouský kancléř: Rychlý vstup Ukrajiny do EU je nereálný, dejme jim přechodné...

Rakouský kancléř: Rychlý vstup Ukrajiny do EU je nereálný, dejme jim přechodné členství

Rakouský kancléř Karl Nehammer v neděli vyzval k vytvoření mezistupně mezi spoluprací a plným členstvím v Evropské unii pro země jako Ukrajina a Moldavsko. Informuje o tom tisková agentura Reuters.

Tento tvz. „přípravný prostor“ by umožnil zemím dosáhnout standardů Evropské unie podobně jako v případě Evropského hospodářského prostoru (EHP) nebo Evropského sdružení volného obchodu (ESVO), tvrdí Nehammer.

„Spojuje nás stejný cíl; všichni chceme silnou, nezávislou a hospodářsky úspěšnou Ukrajinu,“ uvedl Nehammer v prohlášení.

„Ukrajina v současnosti bojuje o své politické a územní přežití. Veškeré naše úsilí je zaměřeno především na ukončení ruské agresivní války. V takové fázi stejně nemůžeme očekávat plné přijetí Ukrajiny do Unie,“ dodal.

Nehammer dále tvrdí, že z aktuální diskuse o členství Ukrajiny v EU je třeba vyloučit emoce, a rychlý vstup Ukrajiny do eurobloku momentálně „není reálný“.

„Namísto toho bychom měli vytvořit evropský přípravný prostor, který umožní Ukrajině postupně posílit spolupráci s EU a lépe se přizpůsobit evropským normám,“ řekl Nehammer.

Kanceláře zároveň poznamenal, že Rakousko před svým vstupem do EU v roce 1995 desetiletí postupovalo podobným způsobem prostřednictvím evropských dohod o volném obchodu.

Ukrajina prohlásila, že už má dost „speciálních řešení“ a samostatných modelů pro svou integraci do Evropské unie a chce plné členství. V květnu to uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, připomíná Reuters.

Nehammer podporuje myšlenku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vytvořit nový typ politického evropského společenství zemí, které aspirují na členství v EU nebo si přejí užší vazby a dodržování hodnot Unie.

Kyjev vyjádřil obavy, že takové společenství by mohlo být použito jako alternativa k řádnému členství.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek