Trávníku se dobře daří na slunečných místech, stín a vlhko mu nesvědčí. V těchto měsících zbavujeme zelený koberec plevele, zacelujeme poškozené plochy, sekáme a hnojíme. Důležité je i propichování trávníku a jeho pravidelné zalévání.
Květen a červen jsou pro trávník velmi důležité měsíce. Když je sušší období, dostatek vláhy je pro trávu nezbytností, zvláště to platí pro nově založený travní koberec. Plevel vybíráme jednotlivě, nejlépe kuchyňským nožem, abychom ji z půdy dostali is kořeny. Sečeme zhruba jednou týdně, opravíme také poškozené plochy a okraje trávníku, aby vypadal stále hezky.
Zalévat, zalévat, zalévat
Na přelomu května a června trávník hluboce propícháme, aby se voda dostala až do nižších vrstev ke kořenům a nezůstala pouze na povrchu půdy. Trávu pravidelně sekáme a v sušším období necháme posekanou trávu na trávníku, aby udržela vláhu. Ne však příliš dlouho, zhruba po dvou dnech ji opatrně shrabeme, abychom nepoškodili zelený porost. Pravidlo na tento měsíc zní: poléváme, poléváme, poléváme. Máme-li na trávníku nepěkná hnědavá místa, svěží zelená tráva je rychle nahradí.
Majitelé automatických zavlažovacích systémů si hlavu lámat nemusí, ostatní to mají složitější. Ale ani dvoutýdenní dovolená neznamená pro trávník záhubu. Stačí, když krátce před odchodem trávník posekáme a opravdu vydatně polijeme. Během naší nepřítomnosti sice vyroste a možná trochu proschne, ale rychlý zásah po návratu domů mu vrátí kondici poměrně brzy.

Potřebuje také dýchat
Kromě vody a sečení potřebuje trávník také vzduch. Stačí obyčejné vidle, kterými trávník propícháme. Vertikat, neboli mělké provzdušnění trávníku, je důležité, neboť zlepší přístup vzduchu i světla, a také usnadní pronikání živin ke kořenům. Trávníková plsť se odstraňuje mechanickým nebo elektrickým nářadím. Po zásahu nevypadá trávník zrovna půvabně, ale rychle se vzpamatuje a bude ještě krásnější než dříve. Nezapomínáme na neustálé odstraňování plevele a přibližně každých pět týdnů trávník pohnojíme.