V zahradě musíme nedostatek srážek kompenzovat zaléváním pitnou vodou, což pro naše peněženky není žádná výhra. Proto je dobré znát způsoby, jak zachytávat vzácnou dešťovou vodu a jejímu využití přizpůsobit zahradu. Zeleň pak nevysychá a vyžaduje méně polévání. Jaké změny je tedy třeba v zahradě provést, abychom co nejméně plýtvali vodou?
Sudy a jiné nádoby na zachytávání vody jsou klasikou českých zahrad. Tuto vodu můžeme použít nejen k zalévání zahrady, ale například ik umytí auta a po přefiltrování najde uplatnění iv domácnosti. Výrazně tak ušetříte pitnou vodu a co je také důležité, zahrada vám poděkuje, protože dešťová voda je pro rostliny ideální. Nejčastěji ji sbíráme ze střechy domu nebo garáže přes okapy do sudu. Pokud je sud příliš malý, můžeme jej vyměnit za rozměrnější IBC kontejner, který pojme až tisíc litrů vody. „Sofistikovaným řešením jsou podzemní nádrže, které šetří místo na zahradě,“ říká David Irmann z Bauhausu. „Voda je v nich uchovávána ve tmě a chladu, udržuje si déle potřebnou kvalitu a přefiltrovaná poslouží i ke splachování nebo praní.“
Z trávníku si uděláme pomocníka
V našich zahradách zvykneme mít poměrně velké travnaté plochy, ale přiznejme si upřímně, jen málokdy je využíváme naplno. Krátce střižený okrasný trávník vám navíc nepomůže při efektivním hospodaření s vodou. Vyžaduje časté a vydatné zalévání a absence stínu není dobrá pro půdu. Proto je vhodné snížit frekvenci sečení. Potvrzuje to i odborník z Bauhausu: „Vyšší porost vytvoří větší zastínění a zpomalí vysychání půdy. Alternativou je přeměna okrasného trávníku na bylinnou nebo květinovou louku. To také pomůže uchovávat v půdě vlhkost.“
Divili bychom se, jak dokážou i malé změny ušetřit spoustu vody a peněz. V teplejších měsících zaléváme zahradu brzy ráno nebo podvečer, čímž snížíme odpařování vody. Na větší plochy využívejme automatické zavlažovací systémy nebo násady. Konvy a hadice bez násady jsou vhodné pro zalévání jedné konkrétní rostliny. „Průnik vody do půdy není okamžitý, proto je dobré zalévat opakovaně a v odpovídajícím množství,“ připomíná David Irmann. „Ideální jsou přenosné zavlažovače, které rovnoměrně dávkují vodu ve vybraném úseku zahrady. Využít můžeme také smart zavlažovací systémy, na kterých si nastavíte dny, časy a délku závlahy ao nic víc se nemusíte starat. Praktické je jejich propojení s čidlem vlhkosti půdy.“

Omezíme odpařování vody
Dalším způsobem jak lépe hospodařit s vodou v zahradě je mulčování. Vrstva organického materiálu kolem záhonů brání růstu plevele i odpařování vody. Mulč může být organický, například tráva, sláma nebo štěpka, ale také minerální jako je štěrk či kamenná drť.
Pečujeme o půdu
Schopnost zadržovat vodu na zahradě ovlivňuje půda. Obsahuje-li hodně organické hmoty, vodu nasává lépe a nedovolí jí odtéct z povrchu. Ať už máte v zahradě písečnou nebo spíše jílovitou půdu, přidávejte do ní kompost. Na nemulčovaných místech nezapomínejte na kypření.