- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyVegeta je bylinka, ale také živý plot. Jak ji pěstovat, aby chutnala,...

Vegeta je bylinka, ale také živý plot. Jak ji pěstovat, aby chutnala, jak má

Populární příjemně aromatická mrazuvzdorná trvalka libeček lékařský je známá i pod zlidovělými označeními magi či vegeta. Patří k bylinkám, u nichž přínosy vysoce převyšují nároky na pěstitele. Před vysazením však vezměte na vědomí vitalitu i apetit při spotřebě živin, které přeměňuje na vyhledávanou ingredienci do kuchyně.

Z hornatých oblastí Íránu a Afghánistánu původně pocházející libeček lékařský (Levisticum officinale) oceňuje slunečné stanoviště, eventuálně polostín. Vyznává vlhké prostředí, ne však mokré. Potřebuje tedy pravidelnou střídmou zálivku, v horkých obdobích i dvakrát denně. Nedostatek vláhy způsobuje ubývání kulinářský oceňovaných vlastností.

Zalévejte jej dešťovou vodou
Půda pro libeček nesmí vyschnout, zároveň se však například prostřednictvím štěrkového drenážního podloží postarejte, aby nenastalo podmáčení. Převážně písečný substrát bývá pro tuto rostlinku až přehnaně propustný, k regulaci vlhkosti spíše využijte mulč. Snažte se zalévat ho dešťovou vodou, případně alespoň odstátou kohoutkovou, ačkoli určitý příděl vápníku tato robustní bylinka snese.

Bez zásahů se vyšvihne i na metr a půl
Zpříma postupující libeček zabírá poměrně dost místa: bez zásahů se vyšvihne i na metr a půl výšky a téměř do metru šířky. Při výsadbě stačí dvě rostliny na čtvereční metr. Při nejčastějším jarním založení předem obohaťte půdu vyzrálým kompostem a takové povzbuzení zopakujte na sklonku léta. Během vegetačního období můžete přidávat i ředěné organické hnojivo nebo kopřivový zápar, alternativně posekanou trávu.

Sekundární úkol? Živá zástěna
K tomu, aby atakoval metr vzrůstu, libečku stačí řádově několik týdnů. Podle potřeb průběžně upravujte jeho výšku a zároveň odstraňováním bočních výhonů hlídejte rozmáhání do prostoru. Vzhledem k hustotě složených svěže zelených listů však můžete přisoudit libečku i sekundární úlohu živé zástěny ochraňující soukromí, respektive předělující různé zóny pozemku. Nenápadnými žlutými květy se prezentuje v červenci a srpnu. Kromě listů můžete při vaření využít také semínka. Pokud to neplánujete udělat, raději eliminujte pupeny zpětným řezem ještě před rozvinutím, abyste předešli samovolnému rozmachu libečku v záhonu a především zabránili hořknutí listů.

Zmlazení jednou za tři až čtyři roky
Nadzemní část libečku se na zimu zatahuje, vzchází opět na jaře. Zřídnutí se vyhnete ořezům na sklonku podzimu. V regionech s běžným dostatkem sněhu není třeba žádnou ochranu před mrazy. Rizikem jsou však tzv. suché, když kořeny mohou nadmíru promrznout. Preventivně tedy nahrňte vrstvu kompostu, kůry nebo zdravých odřezků dřevin. Každé 3 – 4 roky libeček zmlaďte jarním dělením. Listy, které jako tonikum podporují trávení a mají také močopudné účinky, můžete spotřebovávat čerstvé i sušené. Rozdrcené vyniknou zejména v polévkách, omáčkách a zeleninových salátech.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek